Unopposed Races
D=Democrat
R=Republican
Blank=No Affiliate
County
Candidate
Party
Office
Barbour and part of Tucker Danny Wagner 
 R  
House of Delegates - 47th District
Barbour and part of Tucker Ken Auvil 
 D  
House of Delegates - 47th District
Barbour County John Cutright 
 R  
Assessor
Barbour County Derick Spencer 
 D  
Assessor
Barbour County Gerald Fogg 
 D  
Circuit Clerk
Barbour County Sigrid Teets 
  
Conservation District Supervisor
Barbour County Robert True, Jr. 
  
Conservation District Supervisor - Unexpired Term
Barbour County Connie Kaufman 
 R  
County Clerk
Barbour County Adam Marsh 
 D  
County Clerk
Barbour County Philip Ferguson 
 D  
Sheriff
Barbour & Taylor Counties Alan Moats 
  
Circuit Court Judge - 19th Judicial Circuit - Division 1
Barbour - Taylor - Preston - Tucker - Hardy and parts of Monongalia - Grant and Mineral Randy Smith 
 R  
State Senate - 14th District
Barbour - Taylor - Preston - Tucker - Hardy and parts of Monongalia - Grant and Mineral Bob Williams 
 D  
State Senate - 14th District
Braxton and part of Gilmer Dwight Given 
 R  
House of Delegates - 34th District
Braxton and part of Gilmer Brent Boggs 
 D  
House of Delegates - 34th District
Braxton County Susan Lemon 
 D  
Circuit Clerk
Braxton County Beth Smith 
  
Magistrate - Division 1
Braxton County Kelly McLaughlin 
 D  
Prosecuting Attorney
Braxton County Pat Roberts 
 D  
Surveyor
Calhoun and parts Gilmer and Clay Roger Hanshaw 
 R  
House of Delegates - 33rd District
Calhoun and parts Gilmer and Clay David Walker 
 D  
House of Delegates - 33rd District
Doddridge County David Sponaugle 
 R  
Assessor
Doddridge County Beth Rogers 
 R  
County Clerk
Doddridge County Jamie Moran 
  
Magistrate - Division 1
Doddridge County Olivia Adams 
  
Magistrate - Division 2
Doddridge County Brooke Fitzgerald 
 R  
Prosecuting Attorney
Doddridge County Dan Wellings 
 R  
Surveyor
Doddridge - Ritchie & Pleasants Counties Timothy Sweeney 
  
Circuit Court Judge - 3rd Judicial Circuit - Division 1
Doddridge - Tyler - Pleasants Roger Romine 
 R  
House of Delegates - 6th District
Doddridge - Tyler - Pleasants Chris Combs 
 D  
House of Delegates - 6th District
Gilmer - Braxton - Webster & Clay Counties Rick Facemire 
  
Circuit Court Judge - 14th Judicial Circuit - Division 1
Gilmer County Gary Wolfe 
 D  
Assessor
Gilmer County R.W. Minigh 
  
Board of Education
Gilmer County William Simmons 
  
Board of Education
Gilmer County Karen Elkin 
 D  
Circuit Clerk
Gilmer County Jane Collins 
  
Conservation District Supervisor
Gilmer County Jean Butcher 
 R  
County Clerk
Gilmer County John Bennett 
 D  
County Commission
Gilmer County Carol Wolfe 
  
Magistrate - Division 1
Gilmer County Gerry Hough 
 D  
Prosecuting Attorney
Harrison County Thomas Bedell 
  
Circuit Judge - 15th Judicial District - Division 2
Harrison County James Matish 
  
Circuit Judge - 15th Judicial District - Division 3
Harrison County Bill Coffindaffer 
  
Conservation District Supervisor
Harrison County Susan Thomas 
 D  
County Clerk
Harrison County Lori Jackson 
  
Family Court Judge - Division 2
Harrison County Frank DeMarco 
  
Magistrate - Division 1
Harrison County Donald Kopp II 
  
Magistrate - Division 3
Harrison County Rachel Romano 
 D  
Prosecuting Attorney
Lewis County John Breen 
 R  
Assessor
Lewis County Chad Kelley 
 D  
Assessor
Lewis County William McClain 
  
Conservation District Supervisor
Lewis County Cindy Rowan 
 R  
County Clerk
Lewis County Michael Gissy 
  
Magistrate - Division 2
Lewis County Christy Flanigan 
 R  
Prosecuting Attorney
Lewis County Adam Gissy 
 D  
Sheriff
Lewis & Upshur Counties Jacob Reger 
  
Circuit Court Judge - 26th Judicial Circuit - Division 1
Marion County Rhonda Starn 
 D  
Circuit Clerk
Marion County Patrick Wilson 
  
Circuit Court Judge - 16th Judicial District - Division 1
Marion County David Janes 
  
Circuit Court Judge - 16th Judicial District - Division 2
Marion County Jean Conley 
  
Conservation District Supervisor
Marion County Hank Middlemas 
  
Magistrate - Division 1
Marion County Missy Linger 
  
Magistrate - Division 2
Marion County Mark Hayes 
  
Magistrate - Division 3
Marion County Jeffrey Freeman 
 D  
Prosecuting Attorney
Marion County Christopher Wolfe 
 D  
Surveyor
Monongalia County Mark Musick 
 D  
Assessor
Monongalia County Ronald Lytle 
  
Board of Education
Monongalia County Nancy Walker 
  
Board of Education
Monongalia County Jean Friend 
 D  
Circuit Clerk
Monongalia County Russell Clawges, Jr. 
  
Circuit Court Judge - 17th Judicial Circuit - Division 2
Monongalia County Kyle McAvoy 
 R  
County Clerk
Monongalia County Carye Blaney 
 D  
County Clerk
Monongalia County Eldon Callen 
 D  
County Commission
Monongalia County Darris Summers 
  
Magistrate - Division 2
Monongalia County Bob Andriotto 
 R  
Surveyor
Monongalia & Preston Counties Randal Minor 
  
Family Court Judge - 20h Circuit - Division 1
Monongalia & Preston Counties Patricia Hill 
  
Family Court Judge - 20th Circuit - Division 2
Part of Preston Terri Sypolt 
 R  
House of Delegates - 52nd District
Part of Preston Steve Shaffer 
 D  
House of Delegates - 52nd District
Parts of Marion - Monongalia and Taylor Amy Summers 
 R  
House of Delegates - 49th District
Parts of Marion - Monongalia and Taylor Dave Gobel 
 D  
House of Delegates - 49th District
Preston County Pamela Feathers 
  
Board of Education
Preston County Betsy Castle 
 R  
Circuit Clerk
Preston County Edward Utterback 
  
Conservation District Supervisor
Preston County Linda Huggins 
 R  
County Clerk
Preston County Mel Snyder 
 R  
Prosecuting Attorney
Preston County Timothy Kinder 
 R  
Surveyor
Randolph County Phyllis Yokum 
 D  
Assessor
Randolph County Philip Riggleman 
 D  
Circuit Clerk
Randolph County David Wilmoth 
  
Circuit Court Judge - 20th Judicial Circuit - Division 1
Randolph County James Dean 
  
Conservation District Supervisor
Randolph County Brenda Wiseman 
 D  
County Clerk
Randolph County George Riggleman 
  
Magistrate - Division 2
Randolph County Benjamin Shepler 
  
Magistrate - Division 3
Randolph County Michael Parker 
 D  
Prosecuting Attorney
Randolph County Robin Davis 
 R  
Sheriff
Randolph County Mark Brady 
 D  
Sheriff
Randolph County Jack Isner 
  
Surveyor
Ritchie and part of Pleasants Jason Harshbarger 
 R  
House of Delegates - 7th District
Ritchie County Arlene Mossor 
 R  
Assessor
Ritchie County Rose Cox 
 R  
Circuit Clerk
Ritchie County Tracie McDonald 
 R  
County Clerk
Ritchie County Samuel Rogers 
 D  
County Commission
Ritchie County David Haugh 
  
Magistrate - Division 1
Ritchie County Teresa Harper 
  
Magistrate - Division 1
Ritchie County Vance Weekley 
  
Pennsboro City Council
Ritchie County Donnie Jones 
  
Pennsboro City Council
Ritchie County Bill Mossor 
 R  
Surveyor
Ritchie - Gilmer - Calhoun & Roane Counties Steve Jones 
  
Family Court Judge - 4th Circuit
Statewide Patrick Morrissey 
 R  
Attorney General
Statewide Doug Reynolds 
 D  
Attorney General
Statewide Kent Leonhardt 
 R  
Commissioner of Agriculture
Statewide Walt Helmick 
 D  
Commissioner of Agriculture
Statewide David McKinley 
 R  
U.S. House of Representatives - 1st District
Statewide Mike Manypenny 
 D  
U.S. House of Representatives - 1st District
Statewide Evan Jenkins 
 R  
U.S. House of Representatives - 3rd District
Statewide Matt Detch 
 D  
U.S. House of Representatives - 3rd District
Taylor County Joe Solberg 
 R  
Circuit Clerk
Taylor County Vonda Reneman 
 D  
Circuit Clerk
Taylor County Georgianna Thompson 
 R  
County Clerk
Taylor County Rick Reese 
  
Magistrate - Division 2
Taylor County John Bord 
 R  
Prosecuting Attorney
Taylor County Terry Austin 
 R  
Sheriff
Taylor County Terring Skinner 
 D  
Sheriff
Tucker County James Michael 
 R  
Assessor
Tucker County Greg Stevens 
 D  
Assessor
Tucker County Chopper Evans 
  
Board of Education
Tucker County Tim Turner 
  
Board of Education
Tucker County James Nestor, Sr. 
  
Conservation District Supervisor
Tucker County Sherry Simmons 
 R  
County Clerk
Tucker County Lowell Moore 
 R  
County Commission
Tucker County Roxanne Tuesing 
 D  
County Commission
Tucker County Riley Barb 
  
Magistrate - Division 1
Tucker County Mont Miller 
  
Magistrate - Division 2
Tucker County Ray Lamora 
 R  
Prosecuting Attorney
Tucker County Brian Wilfong 
 D  
Sheriff
Tucker - Grant & Mineral Counties Lynn Nelson 
  
Circuit Court Judge - 21st Judicial Circuit - Division 1
Upshur County Brian Gaudet 
 R  
Circuit Clerk
Upshur County Rex Reeder 
  
Conservation District Supervisor
Upshur County Debbie Wilfong 
 R  
County Clerk
Upshur County Mike Coffman 
  
Magistrate - Division 1
Upshur County David Godwin 
 R  
Prosecuting Attorney
Upshur County David Coffman 
 R  
Sheriff
Upshur County Dale Bennett 
 R  
Surveyor
Upshur - Randolph - Webster - Pocahontas - Pendelton - Nicholas and part of Grant Greg Boso 
 R  
State Senate - 11th District
Upshur - Randolph - Webster - Pocahontas - Pendelton - Nicholas and part of Grant Denise Campbell 
 D  
State Senate - 11th District
Webser County Max Cochran 
 D  
Assessor
Webser County Heather Davis 
  
Board of Education
Webser County Lisa Clutter 
  
Board of Education
Webser County Jeanie Moore 
 D  
Circuit Clerk
Webser County Clark Mollohan 
  
Conservation District Supervisor
Webser County Eva Green 
 D  
County Clerk
Webser County Ann Carpenter 
 D  
County Commission
Webser County Dwayne Vandevender 
 D  
Prosecuting Attorney
Webster and parts of Upshur - Randolph and Nicholas Duane Borchers, Sr. 
 R  
House of Delegates - 44th District
Webster and parts of Upshur - Randolph and Nicholas Barbara Daniels 
 M  
House of Delegates - 44th District
Webster and parts of Upshur - Randolph and Nicholas Dana Lynch 
 D  
House of Delegates - 44th District
Webster & Pocahontas Counties Joyce Morton 
 D  
Family Court Judge - 27th Circuit - Division 1
Wetzel and part of Monongalia Phillip Wiley 
 R  
House of Delegates - 5th District
Wetzel and part of Monongalia Dave Pethel 
 D  
House of Delegates - 5th District